Nogi do stołów – elegancja i solidność

Nogi są fundamentem każdego stołu. Są one równorzędnym przedmiotem oceny przy zakupie mebla jak jego blat. W równym stopniu przyciągają wzrok i są wartościowym elementem dekoracyjnym każdej aranżacji pomieszczenia. Nogi do stołów mogą stanowić wartość estetyczną samą w sobie przy skromnym dodatku blatu lub uzupełnienie dla harmonijnie dobranej powierzchni stołu.

Stoły do kuchni

Wybór stołu do kuchni to jedna z najważniejszych decyzji stojących przed każdym użytkownikiem meblującym to pomieszczenie. Każdy z nas marzy o takiej kuchni, która pomieściłaby stół do wspólnego spożywania posiłków. Łatwiej jest ustawiać codziennie talerze odwracając się zaledwie na nodze niż nosić jest przez całe mieszkanie do salonu lub prawdziwej jadalni. Jednak bardzo często zmotywowani wizją całej rodziny siedzącej przy stole kupujemy największy stół w całym sklepie kreując sobie wielką zawalidrogę w kuchni, która wymaga szybkich przepływów.

W kuchni najważniejsza jest strona praktyczna aranżacji i swoboda ruchu użytkowników. Dlatego ani blaty, ani nogi do stołów nie powinny zabierać zbyt dużo wolnej przestrzeni. Stoły kuchenne zazwyczaj mają kształt prostokąta, kwadratu lub elipsy, czasem są okrągłe. Ten ostatni zajmuje dużo miejsca, ale nie posiada kantów, zatem jest bezpieczniejszy, nikt z domowników nie siedzi w kącie, przy blacie mieści się więcej osób, a nogi do stołu ulokowane na środku pod blatem pozostawiają mnóstwo miejsca na swobodne trzymanie nóg. Jednocześnie posiadają wyraźnie określony środek stołu, łatwiejsza jest też komunikacja pomiędzy siedzącymi.

Stoły o kształcie prostokąta lub kwadratu są jednak w kuchni bardziej funkcjonalne, można ustawić je pod samą ścianą tak że przylegają do jednej z nich, a na specjalne okazje odsuwać. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest stół z rozsuwanym, bądź już mała popularnym podnoszonym blatem powiększających powierzchnię stołu. Na co dzień taki stół nie zabiera dużo miejsca a w razie konieczności może usiąść przy nim więcej osób niż zwykle. Jednak ważnym elementem cały czas pozostają nogi do stołów, ponieważ w zależności od tego jak głęboko są zamontowane pod blatem mogą ograniczać lub zwiększać komfort siedzenia przy nich w przypadku większej liczby gości.

W kuchni można ustawić stół drewniany, szklany a nawet metalowy i w zależności od wiodącej aranżacji będzie on ją uzupełniał lub kontrastował.

Stoły do salonu 

Salon to miejsce reprezentacyjne domu, ale w warunkach miejskich rzadko spełnia wyłącznie funkcję wypoczynkową. Bardzo często stanowi miejsce zabawy dzieci, jadalnię, czytelnię i punkt odpoczynku całej rodziny przed telewizorem. Stół musi być dopasowany przede wszystkim do wielkości pomieszczenia. Zbyt duży, wypełniający całą wolną przestrzeń będzie uciążliwy w użytkowaniu a nogi do stołu będą blokowały przejścia. Dlatego czasem lepiej jest postawić na mniejszy mebel a bardziej wyrazisty, o designerskim projekcie, kolorystycznie dopasowanym do aranżacji.

Ciekawym rozwiązaniem w nowoczesnym salonie są stoły o zróżnicowanym materiale poszczególnych elementów. Blaty mogą być drewniane lub szklane a nogi do stołów metalowe czy z wyraźnie odmiennego gatunku drewna. Takie połączenie nadaje meblowi zupełnie nowego wymiaru i przykuwa wzrok.  Kolory blatów można kontrastować lub wybierać takie, które wtopią się w wystrój i będą tworzyły spójną kompozycję.

Stół w każdym pomieszczeniu stanowi centrum estetyczne i funkcjonalne, dlatego tak ważny jest właściwy jego dobór pod względem wielkości, projektu, kolorystyki i funkcjonalności.

Kategorie: Meble